Fråga juristerna

Byggmästareföreningens entreprenadjurister besvarar tillsammans med entreprenadjuristerna på Sveriges Byggindustrier frågor om entreprenadrätt under en egen spalt i tidningen Byggindustrin. Syftet med frågespalten är att belysa svaren på vanligen återkommande frågor om entreprenadrätt från entreprenörer och allmänhet.

Om du har en egen fråga så är du varmt välkommen att kontakta någon av våra jurister.

Kategorier

Intresserad av ett särskilt ämne? Du kan sortera frågorna efter nedanstående kategorier.

Alla (343)
Avtal (79)
Besiktning (31)
Ekonomi (52)
Fel i entreprenaden (32)
Garantier (15)
Konsumentfrågor (29)
Offentlig upphandling (41)
Pris (34)
Tider (27)
Övrigt (12)
  • Är CM-bolag att betrakta som huvudentreprenör?

    Vi har fått ett CM-uppdrag (Construction management) av ett kommunalt bostadsföretag som innefattar såväl projektledning som byggledning med ABK 09 som standardavtal. I vårt uppdrag ingår att bistå beställaren vid upphandlingen av ca 25 olika entreprenöre

  • Avtal om vite utan procentsats

    Vi har renoverat ett trapphus åt en fastighetsägare. I vårt avtal står att förseningsvite ska utgå enligt ABT 06 kap 5 § 3. Men någon procentsats eller något belopp som ska utgå i vite vid en eventuell försening anges inte. Vi blev försenade med tre vecko

  • Index utan avtal?

    Vi har ingått ett entreprenadavtal med en beställare där vi kom överens om ett timpris för våra yrkesarbetare. Entreprenaden är nu inne på sitt tredje år och vår faktiska kostnad för yrkesarbetarna har ökat. Beställaren är ointresserad av att omförhandla

  • Tolkning av avtal om riktkostnad med incitament

    Vi har en fråga om ”vinstdelning” som dykt upp när det gäller ett avtal om en totalentreprenad på löpande räkning med riktkostnad och incitament. Om slutkostnaden blir lägre än riktkostnaden ska vi som totalentreprenör enligt avtalet utöver slutkostnaden

  • Skador på entreprenaden på grund av blåst

    Vi håller på med en fasadrenovering och har avtalat om att AB 04 ska gälla för entreprenaden. Nyligen drog ett oväder förbi och vår ställning välte och skadade en av oss renoverad fasad. Är det vi eller vår beställare som ansvarar gentemot den andre för d

  • Fel färg i klassrummet

    Vi har nyligen avslutat en omfattande renovering av en skola. Entreprenaden godkändes med några mindre anmärkningar. Men nu, två månader senare, har beställaren hört av sig och påstår att vi har målat tre klassrum i fel färg och måste komma tillbaka och m

  • Fel vid konsumententreprenad

    Vi har byggt en villa åt en konsument som nu en månad efter slutbesiktningen hävdar att det föreligger fel. Kan konsumenten åberopa felet? ABS 09 är avtalat.

  • Etableringsbesiktning avseende växter vid markentreprenad

    Vi har anlagt en ny innergård åt en bostadsrättsförening. Vi har även planterat ett antal växter på innergården. Besiktningsmannen påstår vid slutbesiktningen att det ska vara en etableringsbesiktning efter 6 månader och att vi är ansvariga för skötsel av

  • När anses part fått del av besiktningsutlåtandet?

    Vi har på mejlen fått en bilaga (BILAGA SB BYGG 1) till utlåtande över slutbesiktning i en utförandeentreprenad. Vi håller inte med besiktningsmannen om några av de fel som har antecknats och överväger därför att begära överbesiktning. Hur lång tid har v

  • Entreprenörsansvar för lönefordringar

    Vad innebär entreprenörsansvaret och hur påverkar det mina pågående entreprenader? Jag arbetar vanligtvis som generalentreprenör och anlitar regelbundet underentreprenörer. Behöver jag göra något särskilt nu?

  • Gäller bevattningsförbud framför ingånget avtal?

    Vi har efter en godkänd slutbesiktning av en markentreprenad även åtagit oss skötsel av de växter som vi har planterat i entreprenaden. I skötseluppdraget, som är på 2 år, ingår bevattning. Under den torra sommaren har kommunen fattat beslut om bevattning

  • Hämta fler